«Θέλω να ελπίζω ότι αυτό το περιστατικό (του ξυλοδαρμού) θα είναι ?ια αφορ?ή για να ξαναδού?ε τα πράγ?ατα διαφορετικά. Να τα δού?ε από την αρχή και στο επίπεδο της πολιτικής και στο επίπεδο της κοινωνίας?»
(Κωστής Χατζηδάκης, 17-12-10).
[- Απορία μας: Γιατί, άραγε, να φτάνουμε σε ένα τόσο τραγικό σημείο, ώστε οι πολιτικοί μας τότε μόνο να «δουν τα πράγματα διαφορετικά»! Δεν τα έβλεπαν, εδώ και δεκαετίες; Δεν αντιλαμβάνονταν, όντας ή μη όντας σε κυβέρνηση, ότι κάποτε η μπόρα θα ξεσπούσε; Και είμαστε ακόμη στην αρχή, δυστυχώς?]
Στ.Γ.Κ.