? Μην τρέχετε: μια ζεστή αγκαλιά σάς περιμένει πίσω.
? Πιείτε όσο θέλετε: και, μετά, δώστε σε άλλον το τιμόνι πριν το μετανιώσετε.
? Φοράτε κράνος. Προστατεύει ζωτικό σημείο του σώματος: το κεφάλι.
? Δεθείτε ασφαλώς. Τουλάχιστον αποφεύγετε τα χειρότερα.
? Δώστε προτεραιότητα. Είναι θέμα ευγένειας.
Μηνύματα του Συλλόγου Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων (ΠΡΟ.Τ.Α.) τα παραπάνω. Σε φυλλάδιο που εξέδωσε ο Σύλλογος και το οποίο θα διενέμεται στους επισκέπτες του Νομού Χανίων.
Στο ίδιο φυλλάδιο παρουσιάζονται, σε χάρτη (φωτ.) οι τοποθεσίες όπου συνήθως συμβαίνουν θανατηφόρα δυστυχήματα, με τον Σύλλογο να τονίζει: «Δώστε μεγαλύτερη προσοχή. Αξίζει τον κόπο». Η εικόνα με τα «τρίγωνα» είναι αποκαλυπτική του προβλήματος.
Ας δώσουμε, λοιπόν, μεγαλύτερη προσοχή. Ας πρυτανεύσει η λογική. Για να διασκεδάσουμε, τούτες τις γιορτινές ημέρες, και να επιστρέψουμε σπίτια μας ασφαλείς. Καλά Χριστούγεννα. Χρόνια καλά και πολλά.
Γ. Γεωργ.