Μια ζεστή αγκαλιά σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη δίνουν τα Φιλόπτωχα Συσσίτια της Σπλάντζιας αλλά και τα Συσσίτια της Μητρόπολης. Η προσφορά τους δεν μετριέται με λόγια. Οι άνθρωποι που αποτελούν τις ´ψυχές´ των Συσσιτίων, εκφράζουν με τον πιο έμπρακτο τρόπο την αλληλεγγύη τους σε δεκάδες συμπολίτες στους οποίους παρέχουν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης. Οχι μόνο τις εορταστικές αυτές μέρες, αλλά όλο τον χρόνο. Και σε μια εποχή κατά την οποία οι νεόπτωχοι και οι άποροι αυξάνονται, τα Φιλόπτωχα Συσσίτια είναι εδώ για να μας θυμίσουν ότι η αλληλεγγύη δεν έχει χαθεί. Αντίθετα, είναι αναγκαία περισσότερο ίσως από ποτέ. Γι? αυτό και τα Συσσίτια έχουν -πρέπει να έχουν- την υποστήριξή μας.
Γ. ΛΥΒ.