Η ΠΡΩΤΗ «Καλλικράτειος» Δημοτική Αρχή των Χανίων, με πρώτο δήμαρχό της τον κ. Μ. Σκουλάκη, ορκίζεται στις 29/12. Ο «νέος» δήμαρχος των 100.000 δημοτών, που για 30 χρόνια υπήρξε επιτυχημένος βουλευτής του ΠΑΣΟΚ στα Χανιά, πριν αποχαιρετίσει οριστικά το βουλευτικό του αξίωμα, από το βήμα του Κοινοβουλίου είπε τα εξής σημαντικά (ολομέλεια για την ψήφιση του προϋπολογισμού του 2011):
«Από τη Βουλή πρέπει να ξεκινήσει η ανάταξη του αξιακού συστήματος, για να αναταχθεί και η χώρα»?
ΠΟΙΟΣ διαφωνεί; Αλλά γιατί τόσα χρόνια, οι της Βουλής δεν αγωνίστηκαν, ώστε να μη καταρρεύσει ο? αξιακός μας κώδικας; Μήπως είναι αργά για τα πρέπει που θα? έπρεπε να είχαν γίνει προ πολλού;
ΕΝ ΠΑΣΗ περιπτώσει? Συμφωνούμε με τον κ. Σκουλάκη στην πρότασή του να γίνει η πρώτη αξιολόγηση του «Καλλικράτη» στα Χανιά. Ωστόσο, επειδή ταυτόχρονα και ο ίδιος θα αξιολογείται, θα πρέπει να γίνει τεράστια προσπάθεια (απογραφή και καταγραφή Υπηρεσιών και προσώπων, νέα προγράμματα εφαρμόσιμα, νέες ιδέες πραγματοποιήσιμες, περικοπές, μετατάξεις, συνεχείς απολογισμοί ή ισολογισμοί των έργων που έγιναν ή που θα γίνουν κ.λπ.)? Και με την ευκαιρία: ο Δήμος Σούδας έκανε μια ολοσέλιδη καταχώρηση Ισολογισμού -χρήσεως περιόδου μέχρι 31/12/2009- στα Χ.Ν. (13/12/10). Κάτι ανάλογο θα δούμε να πράττει ο Δήμος Χανίων; Εξάλλου, η αποκατάσταση του «αξιακού μας συστήματος» εξαρτάται εν πολλοίς και από τη σωστή και δίκαιη εφαρμογή του «Καλλικράτη». Ή μήπως όχι;
?Κατά τα άλλα πολλές ευχές για δύναμη και κουράγιο?
Στ.Γ.Κ.
Πολύ ορθά όσα λέτε. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα αλλάξουν πολλά. Οι φορείς της εξουσίας δεν θέλουν διαφάνεια. Μαζί και εμείς οι δημοσιογράφοι. Μερικά παραδείγματα μόνο: Γιατί πόθεν και όχι πως έσχες;
Γιατί όχι Καλλικράτης στη Βουλή, τους Β(ο)υλευτές, ακόμα και την Εκκλησία; Είναι μερικά θέματα ταμού που δεν τομάει κανείς να τα αγγίξει. Άρα όσα δεν κάναμε τόσα χρόνια, ας μας τα επιβάλλουν οι ξένοι. Βέβαια δεν την πληρώνουν οι έχοντες και κατέχοντες αλλά το πόπολο. Το οποίο δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είναι πεπεισμένο πως οι θυσίες του πιάνουν τόπο.