Τρίτη, 16 Ιουλίου, 2024

7ος στο Κ1 1000μ. ο Μοστιτσόγλου στο Παγκόσμιο

Με μόλις ενός χρόνου ενασχόληση με το κάνοε καγιάκ, ο 17χρονος Όμηρος Μοστιτσόγλου κατέλαβε την 7η θέση, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων Κάνοε-Καγιάκ Σπριντ στο Σέγκεντ της Ουγγαρίας στο Κ1 1000μ., μένοντας 3” από το βάθρο. Στο Κ1500μ. δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό για μόλις 1 δευτερόλεπτο.

Οι Κωνσταντίνος Μεταξάς και Παντελεήμων Τριγώνης κατέλαβαν την 14η θέση στο Κ2 1000μ. και την 15η θέση στο Κ2 500μ. Το ελληνικό πλήρωμα ήταν το μικρότερο σε ηλικία από τα 27 πληρώματα που αγωνίστηκαν ενώ είχε καταταγεί 8ο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πριν από δύο μήνες στο Βελιγράδι.

Η Μαργαρίτα-Ελευθερία Δουμένη Μαργαρίτα αγωνίστηκε στο Κ1 200μ. νεανίδων και κατετάγη 15η στο κόσμο ανάμεσα σε 28 συμμετοχές.

Στο Κ1 5km αγωνίστηκε ο Παναγιώτης Αντωνίου στην κατηγορία Νέων Ανδρών κάτω των 23 ετών και ήταν 25ος στους 35 αθλητές που έλαβαν μέρος. Στους Εφήβους, στο ίδιο αγώνισμα, ο Όμηρος Μοστίτσογλου κατέλαβε την 8η θέση ανάμεσα σε 28 συμμετέχοντες.

Οι Έλληνες και οι Ελληνίδες αθλητές ολοκλήρωσαν τη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κάνοε- Καγιάκ Σπρίντ που ολοκληρώθηκε χθες (4/9). Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα συμμετείχαν 46 χώρες και περισσότεροι από 700 αθλητές.