Ογδόντα καλλιτέχνες από 11 χώρες, δεκάδες ζωντανές χορευτικές σκηνές σε διάφορα σημεία της πόλης στο 12ο Dance days Chania που ξεκινάει στις 23 Ιουλίου στα Χανια.
Για “ένα αξιόλογο, ποιοτικό φεστιβάλ” που στηρίζει η Περιφέρεια Κρήτης έκανε λόγο ο αντιπεριφερειάρχης κ. Α. Παπαδερακης, ενώ ο αντιδήμαρχος Πολιτισμού και πρόεδρος της ΚΕΠΠΕΔΗΧ -ΚΑΜ κ. Γ. Γιαννακακης μίλησε για “πρωτότυπο φεστιβάλ, πραγματικά ξεχωριστό “.
Τη μεγάλη συμμετοχή ξένων και Ελλήνων χορευτών τόνισε η project manager κ. Χρυσά Γεωργίου ενώ η κ. Αλίκη Χιωτάκη ανέπτυξε τη δράση “Video Dance” που θα γίνει στις 3 και 4 Αυγούστου στο “Μ. Θεοδωράκης” . “Θέλουμε να συνομιλήσουμε με τις καρδιές του κοινού” υπογράμμισε η καλλιτεχνική διευθύντρια του φεστιβάλ κ. Σ. Φαλιέρου. Η κ. Φαλιέρου στάθηκε στις συνεργασίες που θα αναπτυχθούν φέτος αλλά και στη γενικότερη δυναμική του φεστιβάλ.