Δύο ασθενείς και μία έγκυος με προβλήματα κύησης από νησιά του Αιγαίου μεταφερθηκαν με ασφάλεια σε νοσοκομεία, με ελικόπτερα της Αεροπορίας Στρατού.
Συγκεριμένα, ελικόπτερο CH-47D μετέφερε τον έναν ασθενή και την έγκυο από την Κάσο στο Ηράκλειο, ενώ ελικόπτερο NH-90 μετέφερε τονέτερο ασθενή από τη Νάξο στην Αθήνα. Οι αερομμεταφορές έγιναν ύστερα από αιτήματα του ΕΚΑΒ.
Αεροδιακομιδή εγκύου από την Κάσο στο Ηράκλειο
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)