Με ασφάλεια ολοκληρώθηκε η αεροδιακομιδή 36χρονου υποπλοιάρχου με πρόβλημα υγείας από το πλοίο «HMS Enterprise» του Πολεμικού Ναυτικού του Ηνωμένου Βασιλείου στo Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Ηρακλείου Κρήτης. Η αερομεταφορά έγινε με ελικόπτερο «Σούπερ Πούμα» της ελληνικής Πολεμικής Αεροπορίας ενώ το πλοίο έπλεε 15 ναυτικά μίλια νότια της Γαύδου.
Αεροδιακομιδή ζωής από πλοίο ανοιχτά της Γαύδου στο ΠΑΓΝΗ
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)