Τρίτη, 16 Ιουλίου, 2024

Σκακιστική Ανασκόπηση 2013

Σε μία δύσκολη χρονιά για τη χώρα μας σε κάθε επίπεδο, οι Ελληνες σκακιστές και σκακίστριες σημείωσαν μία αξιοπρόσεκτη πορεία, αποδεικνύοντας  ότι ο αθλητισμός διαπλάθει ανθρώπους που και σε δύσκολες συνθήκες μπορούν να φέρνουν εντυπωσιακά αποτελέσματα.  Ας δούμε αναλυτικότερα τι έγινε στο σκάκι το 2013…

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ:
Πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία Νέων Ανδρών (-20) αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Ελλάδος Αντώνης Παυλίδης. Στην κατηγορία Νέων Γυναικών (-20) η Κατερίνα Παυλίδου, σκακίστρια του Α.Ο.Κύδων και η Νάντια Ανδρώνη (ΣΑΣ Κορωπίου) ανακηρύχθηκαν συμπρωταθλήτριες, αφού ισοβάθμησαν σε όλα τα κριτήρια. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η  Χανιώτισσα Τόνια Χριστοδουλάκη (ΟΦΟΝ Νικαίας). Στην κατηγορία Νέων (-18) ο  σκακιστής του Κύδωνα, Κωνσταντίνος Λιοδάκης, κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο. Στην κατηγορία Νεανίδων (-18) το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε  η Σοφία Μαρκάκη της ΣΑΧ.
Στο Μεσογειακό πρωτάθλημα που διεξήχθη στη Βηρυτό δύο σκακιστές του Κύδωνα εκπροσώπησαν την Ελλάδα. Η Κατερίνα Παυλίδου, η οποία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια γυναικών και ο Τάσος Παυλίδης που πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ:
Στην τελική φάση των ατομικών νεανικών Κρήτης από τα Χανιά αναδείχθηκαν πρωταθλητές Κρήτης σε 6 κατηγορίες
Τις 3 κέρδισαν οι σκακιστές του Α.Ο.Κύδων, Νίκος Γαλανάκης (-8), Νίκος Τζεμανάκης (-10), Γιάννης Καλογερής (-16). Δύο κέρδισαν σκακιστές της ΣΑΧ Αργύρης Παπαδόπουλος (-14) και Σοφία Μαρκάκη (-16) και μία η σκακίστρια του ΟΑΧ Σοφία Δασκαλάκη (-12).

ΜΑΡΤΙΟΣ:
Με μεγάλη συμμετοχή μαθητών από τους Νομούς Χανίων και Ρεθύμνου διεξήχθησαν τα Σχολικά Πρωταθλήματα Δυτικής Κρήτης 2013 στη Κάντανο.
Στις 10 Μαρτίου 2013 πραγματοποιήθηκαν στους χώρους του Πανεπιστημίου Ρεθύμνου τα Παγκρήτια Ομαδικά Σχολικά Πρωταθλήματα 2013 με τη συμμετοχή 62 ομάδων. Στα δημοτικά σχολεία τη πρώτη θέση κατάκτησε το 1ο Νέας Κυδωνίας Χανίων, τη δεύτερη το 13ο Χανίων και την τρίτη το 3ο Χανίων. Στα γυμνάσια 3η θέση για το 7ο Χανίων. Στα Λύκεια στη πρώτη θέση τερμάτισε το 3ο Χανίων, στη δεύτερη το 2ο Χανίων και στη τρίτη το 1ο Νέας Κυδωνίας Χανίων.

ΑΠΡΙΛΙΟΣ:
Ο Μάγκνους Κάρλσεν κέρδισε σε ισοβαθμία με τον Κράμνικ το τουρνουά διεκδικητών του Λονδίνου.
Στο πρωτάθλημα Κρήτης Γ’ εθνικής ο Λέων Κάντια ανακηρύχτηκε πρωταθλητής.
Για το πρωτάθλημα Β’ εθνικής πρωταθλητής ανακηρύχθηκε ο ΛΑΤΩ Αγ. Νικολάου.

ΜΑΪΟΣ:
Στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα οι σκακιστές της ΣΑΧ κερδίζουν χρυσά μετάλλια με τους Αντωνία Καραβιτάκη, Αντώνη Βιζυράκη. Μυρτώ Καντεράκη, Κυριάκο Φυντριλάκη, Ευαγγελία Καραβιτάκη, Ανθή Βοζινάκη και Σοφία Μαρκάκη. Τέσσερα ακόμη χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι σκακιστές της ΣΑΧ Σταύρος Βιζυράκης, Νίκος Γεωργακόπουλος, Αργύρης Παπαδόπουλος και Σπύρος Ναούμ.
Η πρωταθλήτρια Ευρώπης 2012 στα κορίτσια μέχρι 12 ετών Αναστασία Αβραμίδου, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα  Παγκόσμια Σχολικά Πρωταθλήματα στην κατηγορία των κοριτσιών μέχρι 13 ετών.
Πρωταθλητής Ευρώπης αναδεικνύεται ο Αλεξαντρ Μοϊσένκο (Ουκρανία 2698). Από ελληνικής πλευράς την καλύτερη εμφάνιση έκανε ο Δημήτρης Μαστροβασίλης (2610) 41ος με 7β.

ΙΟΥΝΙΟΣ:
Στη Θεσσαλονίκη διεξάγεται το 4ο Γκραν Πρι της FIDE. Νικητής ο Κουβανός Ντομίγκεζ Πέρεζ Λερνιέρ (2702).
Ο Ο.Φ.Η. επικρατεί της Σ.Α. Χανίων, με σκορ 2,5 – 1,5, στον τελικό του final 4 του κυπέλλου και αναδείχθηκε κυπελλούχος Κρήτης για το 2013.
Διεξάγεται το “Ανοιχτό Ατομικό Πρωτάθλημα Κρήτης 2013” και πρωταθλητής Κρήτης ανεδείχθη ο Τίμης Λυριντζάκης.

ΙΟΥΛΙΟΣ:
Πρωταθλητής Α’ Εθνικής αναδεικνύεται ο Αργοναύτης Κορινθίας. Ο Α.Ο. Κύδων Χανίων κατατάσσεται στην 8η θέση και η ΣΑΧ στην 10η θέση της βαθμολογίας.
Στην τελική φάση των ατομικών νεανικών πρωταθλητές Ελλάδος αναδεικνύονται οι σκακιστές της ΣΑΧ, Ευαγγελία Καραβιτάκη, Ανθή Βοζινάκη, Σοφία Μαρκάκη και Σπύρος Ναούμ. Αργυρό μετάλλιο ο Κυριάκος Φυντριλάκης της ΣΑΧ και χάλκινο μετάλλιο η Σοφία Δασκαλάκη του ΟΑΧ.
Η Π.Σ. Περιστερίου κερδίζει το κύπελλο Ελλάδος επικρατώντας του ΣΟ Καβάλας 3-1 στον τελικό.
Ο Στάθης Γαζής κερδίζει την πρώτη θέση στο 36ο διεθνές τουρνουά Ικαρίας.
Ο ρώσος Αντρέϊ Ριτζακόβ κερδίζει την πρώτη θέση στο 6ο διεθνές τουρνουά της Παλαιόχωρας.

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ:
Ο Μολδαβός Ντμίτρι Σβετούσκιν κερδίζει την πρώτη θέση στο 5ο διεθνές τουρνουά Ρεθύμνου.
Ο Θανάσης Μαστροβασίλης κερδίζει την πρώτη θέση στο 9ο διεθνές τουρνουά Γαζίου.
Ο ισραηλινός Ταμίρ Ναμπάτι κερδίζει το 22ο διεθνές τουρνουά Καβάλας.
Ο Χρίστος Μπανίκας κερδίζει το 3ο διεθνές τουρνουά “Ισθμια”.

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ:
Στο Μεσογειακό πρωτάθλημα -20 ο  Κανκούτ Εμίρογλου κερδίζει την πρώτη θέση με δεύτερο τον σκακιστή του Α.Ο.Κύδων Γιάννη Καλογερή. Η σκακίστρια του Α.Ο.Κύδων Μαρία – Δανάη Χναρά κερδίζει την πρώτη θέση στις νέες γυναίκες -20.
Ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής Βλάντιμιρ Κάμσκι (2784) ήταν ο τελικός νικητής του παγκοσμίου κυπέλλου που διεξήχθη στο Τόμσο της Νορβηγίας με τη συμμετοχή 128 σκακιστών.
Το υπουργείο Παιδείας αποδέχεται ένα χρόνιο αίτημα του ελληνικού σκακιού και εντάσσει το σκάκι ως επίσημο σχολικό άθλημα.

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ:
Στη Μπούντβα του Μαυροβουνίου ολοκληρώθηκαν οι αγώνες για τα ατομικά πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα στις κατηγορίες 8, 10, 12, 14, 16 και 18 ετών σε αγόρια και κορίτσια.  Η Ευαγγελία Καραβιτάκη της ΣΑΧ παίρνει τη 10η θέση στην κατηγορία -8 ετών. Ο Σπύρος Ναούμ της ΣΑΧ στην κατηγορία -16 παίρνει την 13η θέση.
Στην Τουρκία διεξάγεται το παγκόσμιο ατομικό πρωτάθλημα -20 ετών. Οι σκακιστές του Α.Ο.Κύδων  Τάσος Παυλίδης κατατάσσεται 27οςστα αγόρια και η Κατερίνα Παυλίδου κατατάσσεται 26η στα κορίτσια.

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ
Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συλλόγων η Νόβι Μπορ της Τσεχίας κατακτά την πρώτη θέση. Στις γυναίκες την πρώτη θέση πήρε η ομάδα του Μόντε Κάρλο.
Διεξάγονται στη Βαρσοβία τα Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Εθνικών ομάδων. Η Ελλάδα κατέλαβε την 7η θέση, σημειώνοντας  μία αδιαμφισβήτητη επιτυχία, κάνοντας εξαιρετικές εμφανίσεις.
Σημείωσε 3 νίκες με 3-1, και άλλη μία με 2,5-1,5, ενώ οι δύο ήττες της (από τις δύο πρώτες της κατάταξης) σημειώθηκαν με το οριακό 1,5-2,5. Είχε και τρεις ισοπαλίες.
Πρωταθλήτρια Ευρώπης στους άνδρες (όπεν) αναδείχθηκε το Αζερμπαϊτζάν, με 2η την Γαλλία και 3η την Ρωσία.  Συμμετείχαν 38 ομάδες.
Στις γυναίκες, πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Ουκρανία, 2η η Ρωσία και 3η η Πολωνία. Συμμετείχαν 32 ομάδες.
Οι Εθνικές μας ομάδες ανδρών και γυναικών  κατέλαβαν την 7η  και  26η θέση αντίστοιχα.
Ο Γιάννης Καλογερής του Α.Ο.Κύδων κερδίζει το 4ο τουρνουά ράπιντ που διοργανώνεται στα Χανιά.
Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Νορβηγός Μάγκνους Κάρλσεν. Επικράτησε επί του Ινδού Βισβανάθαν Ανάντ με σκορ 6.5-3.5 (+3 =6 -0) στο ματς που διεξήχθη στο Τσενάι της Ινδίας.

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ:
Η Π.Σ. Περιστερίου κερδίζει το χρυσό στο διασυλλογικό πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων που διεξάγεται στην Καβάλα. Αργυρό μετάλλιο η ΣΑΧ και χάλκινο ο ΟΦΗ.
Η Ρωσία κερδίζει το παγκόσμιο πρωτάθλημα εθνικών ομάδων που διεξάγεται στην Αντάλια της Τουρκίας.
Τα παγκόσμια νεανικά πρωταθλήματα ολοκληρώθηκαν στο Αλ-Αίν των Αραβικών Εμιράτων με μία τεράστια επιτυχία για το ελληνικό σκάκι. Την ανάδειξη της  13χρονης Σταυρούλας Τσολακίδου ως παγκόσμια πρωταθλήτρια στην κατηγορία των U14. Οκτώ σκακιστές της ΣΑΧ παίρνουν μέρος στους αγώνες . Την καλύτερη θέση (27η)  καταλαμβάνει η Ευαγγελία Καραβιτάκη στην κατηγορία -8 ετών.