Υψηλές θερμοκρασίες θα σημειωθούν το Σαββατοκύριακο στην Κρήτη με το θερμόμετρο να αγγίζει τους 37 βαθμούς Κελσίου ενώ από τη Δευτέρα θα διαμορφωθεί σε χαμηλότερα επίπεδα.
Αυτή την ώρα ο υδράργυρος αγγίζει τους 38,2 βαθμούς Κελσίου στην Μεσσαρά Ηρακλείου ενώ στον Πλακιά Ρεθύμνου τους 38,8. Αξίζει να σημειωθεί ότι στον Πλακιά ενώ μέχρι τις 2 το μεσημέρι επικρατούσαν 30 βαθμοί μέσα σε διάστημα τριών ωρών η θερμοκρασία ανέβηκε 8,8 βαθμούς. Σύμφωνα με τον μετεωρολόγο Μανώλη Λέκκα αυτό οφείλεται στο βόρειο ρεύμα των ανέμων που ενώ ήταν στα 4 μποφόρ, είχαν κατεύθυνση από τη στεριά προς τη θάλασσα.
Ανεβαίνει η θερμοκρασία το Σαββατοκύριακο στην Κρήτη
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)