Ένα μικρό γατάκι που είχε εγκλωβιστεί στη μηχανή αυτοκινήτου απασχόλησε κατοίκους στην περιοχή των Λενταριανών. Το αυτοκίνητο ήταν άγνωστο στη γειτονιά, το “γατί” νιαούριζε για δύο ημέρες και έτσι οι κάτοικοι απευθύνθηκαν στον Φιλοζωικό Σύλλογο Χανίων και στην πρόεδρό του κα Μπομπολάκη, που κινητοποίησαν τις αστυνομικές υπηρεσίες. Δείχνοντας μεγάλο ενδιαφέρον οι αστυνομικοί βρήκαν την ιδιοκτήτρια του αυτοκινήτου, τους άνοιξε το καπό και έτσι απομάκρυναν το μικρό ζώο που σίγουρα θα είχε κακό τέλος αν παρέμενε για λίγο ακόμα στον χώρο. Μικρές καθημερινές, ανθρώπινες πράξεις.