Με συγκέντρωση στα γραφεία της ΔΕΥΑΧ το πρωί της Δευτέρας (20/03) και συμμετοχή τους στην 24ωρη πανελλαδική απεργία των εργαζομένων όλων των ΔΕΥΑ της χώρας συνεχίζονται οι κινητοποιήσεις και στα Χανιά για το νομοσχέδιο που αφορά τους φορείς ύδρευσης.
Οι εργαζόμενοι της ΔΕΥΑΧ που συμμετέχουν στην 24ωρη απεργία έχουν καλέσει σε συγκέντρωση στις 8.30 αύριο το πρωί (20/03) στα γραφεία της δημοτικής επιχείρησης στις Μουρνιές.
Σε ανακοίνωση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων ΔΕΥΑ τονίζεται πως «η κυβέρνηση επιμένει με κάθε τρόπο στην ιδιωτικοποίηση των υπηρεσιών ύδρευσης και αποχέτευσης αδιαφορώντας προκλητικά για τα συμφέροντα των πολιτών. Αρνείται πεισματικά να αντιληφθεί ότι το νερό δεν είναι εμπορικό προϊόν για να τεθεί υπό τον έλεγχο της ρυθμιστικής αρχής, η οποία χρησιμοποιείται καθαρά ως προθάλαμος της ιδιωτικοποίησης των νερών στη χώρα μας και μέσω της οποίας επιχειρείται να ξεπεραστούν οι αποφάσεις του ΣτΕ και του συντάγματος που απαγορεύουν την ιδιωτικοποίηση του.»
Οσο απεργούν, πληρώνονται κανονικά;
Οι διαρροές χιλιάδων κυβικών νερού, επισκευάζονται; η χάνεται το πολύτιμο νερό για πάντα;