Αποκαλυπτήρια της προτομής του Ιωάννη Βαρδή Βαρδινάκη (Βαρδινογιάννη), Γενικού Αρχηγού των Σφακίων 1823 – 1900 θα πραγματοποιηθούν αύριο Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου και ώρα 11:30 π.μ. στην πλατεία του Αγίου Ιωάννη του Δήμου Σφακίων.
Την εκδήλωση διοργανώνουν ο Δήμος Σφακίων, η Περιφερειακή Ενότητα Χανίων και o Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίου Ιωάννη και περιλαμβάνει:
Επιμνημόσυνη δέηση, Αποκαλυπτήρια μνημείου, χαιρετισμούς Δημάρχου Σφακίων, κ. Μανούσου Χιωτάκη και Αντιπεριφερειάρχη Χανίων κ. Νικολάου Καλογερή, ομιλία από τον κ. Πολυράκη Ιωάννη, ομότιμο καθηγητή Ε.Μ.Π. με τίτλο: «Ο Καπετάν Γιάννης Βαρδινογιάννης», κατάθεση στεφάνων, τήρηση ενός λεπτού σιγής, ανάκρουση Εθνικού Ύμνου.