Τετάρτη, 17 Ιουλίου, 2024

«Ασημένιος» ο Ορέστης Ντουσάκης στη σφυροβολία (vid)

Ο Ορέστης Ντουσάκης είναι «ασημένιος» και «παγκόσμιος»! Ο Χανιώτης σφυροβόλος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 στο Ναϊρόμπι της Κένυας.

Όπως μεταδίδει το “Novasports”, o Ντουσάκης ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στη σφυροβολία με 77.78 μ.

Ο αγώνας του Χανιώτη πρωταθλητή ξεκίνησε με άκυρη βολή ενώ στη δεύτερη του προσπάθεια με το 75.69 εξασφάλισε την είσοδο του στην 8αδα και είχε πλέον 4 βολές για να κυνηγήσει το μετάλλιο.

Στην τρίτη του προσπάθεια ήρθε η βολή που τον έβαλε στην πρώτη θέση για μόλις 8 εκατοστά, στέλνοντας τη σφύρα στα 77,78μ. Στη δεύτερη θέση πέρασε ο Γάλλος Μπρουσέλ με 77,70μ.

Στην τέταρτη βολή όμως ο Τσέχος Ντολεζαλέκ πήρε προβάδισμα, κάνοντας ακόμα ένα εθνικό ρεκόρ μετά τον προκριματικό και με μόλις 5 εκατοστά παραπάνω (77,83μ.) πήρε κεφάλι στον αγώνα και το χρυσό μετάλλιο.

Ο Ντουσάκης  έφερε το τρίτο μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση στα Χανιά και το γκρουπ Παπαμαρκάκη, μετά τα δυο ασημένια μετάλλια του Χρήστου Φραντζεσκάκη!

Παρασκευάς Περάκης και Ελένη Φουντουλάκη σχολιάζουν την επικαιρότητα και μπαίνουν… onLine με τον Ολυμπιονίκη με την Εθνική ομάδα πόλο Δημήτρη Σκουμπάκη και τον εικαστικό Γιάννη Μαρκαντωνάκη