Μπάζα και σκουπίδια πεταμένα στο… πουθενά συναντήσαμε στον δρόμο για Κεραμειά. Μια εικόνα γνώριμη σε πολλές περιοχές της ενδοχώρας των Χανίων. Είναι προφανές ότι είναι αδύνατον να καταπολεμηθεί το φαινόμενο μόνο από τους ελεγκτικούς μηχανισμούς (άλλωστε στην πραγματικότητα αυτοί είναι ανύπαρκτοι). Σε αυτά τα θέματα απαιτείται αλλαγή νοοτροπίας από τους ίδιους τους πολίτες. Και σε αυτό έχουμε μείνει δυστυχώς πολύ πίσω…