Αφιέρωμα στη ζωή και το έργο του Μίκη Θεοδωράκη παρουσίασαν το απόγευμα της Δευτέρας στο Πάρκο Ειρήνης και Φιλίας οι μαθητές 13 νηπιαγωγείων των Χανίων σε εκδήλωση που αποτέλεσε το αποκορύφωμα του προγράμματος “Οι μικροί χαρταετοί συναντούν τον μεγάλο Μίκη”.
Η εκδήλωση περιλάμβανε χαιρετισμούς, ομιλία αλλά και τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη από τα παιδιά και πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή των 1ου, 3ου, 4ου, 5ου νηπιαγωγείων Κουνουπιδιανών, 2ου νηπιαγωγείου Αρωνίου, 2ου, 5ου, 14ου, 19ου, 27ου νηπιαγωγείων Χανίων και 2ου νηπιαγωγείου Περιβολίων, νηπιαγωγεία Αγ. Σαράντα και Χωραφακίων.
Το πρόγραμμα συντόνισε το 14ο νηπιαγωγείο Χανίων.