Σε κινητοποίηση ενάντια στο νομοσχέδιο για τη ψυχική υγεία προχώρησαν εργαζόμενοι σε δομές στα Χανιά και κοινωνικοί φορείς οι οποίοι συγκεντρώθηκαν μπροστά στο κτήριο της Αντιπεριφέρειας, στην πλατεία Ελευθερίας (Δικαστηρίων).
Σε δηλώσεις τους ζήτησαν την απόσυρση του νομοσχεδίου το οποίο, όπως κατήγγειλαν, υποβαθμίζει την απεξάρτηση και τα στεγνά προγράμματα ενώ προτάσσει τη μείωση της βλάβης με υποκατάστατα σε εξαρτημένους ανθρώπους και συγχρόνως ανοίγει το δρόμο για είσοδο ιδιωτών στην ψυχική υγεία.
Ρεπορτάζ με δηλώσεις εργαζομένων, θα δημοσιευτεί στο φύλλο Τετάρτης των “Χανιώτικων νέων”.