ΣΤ’ ΑΛΗΘΕΙΑ αξίζουν συγχαρητήρια στη Δημοτική μας Αρχή για την επισταμένη, ίσως για πρώτη φορά, έρευνα που έκανε για να ανακαλύψει την περιουσία του Δήμου μας. Οπως αναφέρθηκε μάλιστα, δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητη.
ΟΝΤΑΣ δημότης Χανίων για 81 χρόνια, με την ευκαιρία αυτή διερωτώμαι: Μήπως σε αυτά τα ακίνητα, οικοδομές φυσικά και όχι οικόπεδα, θα υπάρχουν και κάποια που θα μπορούν να στεγάσουν το Λαογραφικό ή Πολεμικό Μουσείο, το Ιστορικό Αρχείο, τη Βιβλιοθήκη, γραφεία κοινωφελών συλλόγων κ.λπ. Με την κατάλληλη βέβαια συντήρηση.
ΜΙΑ ακόμη απορία επίσης είναι αν θα μπορέσει ο Δήμος να αντιμετωπίσει τη δαπάνη του Εν.Φ.Ι.Α. για τόσα πολλά ακίνητα ή αν υπάρχει “παράθυρο” για απαλλαγή;