Σχεδόν το 50% των ψηφοδελτίων των κομμάτων που θα συμμετέχουν στις εκλογές της 21ης Μαΐου είχαν παραληφθεί μέχρι αργά χθες το μεσημέρι από την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων. Στον χώρο που παλιά συνεδρίαζε το Νομαρχιακό Συμβούλιο γίνονταν η υποδοχή τους, η κατανομή τους και η εισαγωγή τους στους εκλογικούς σάκους που θα παραληφθούν την ερχόμενη εβδομάδα από τους εκλογικούς αντιπροσώπους. Στην Π.Ε. Χανίων, έχουν οριστεί 338 εκλογικά τμήματα ενώ συνολικά οι υποψήφιοι βουλευτές είναι 94.