Το μεγάλο προσκύνημα των Αγίων Φωτίου και Ανικήτου, κτίσμα του Αγίου κυρ-Ιωάννου του Ξένου (11ος αιώνας), το οποίο βρίσκεται στα Φαλάσαρνα της Ενορίας Πλατάνου Κισσάμου, εόρτασε την μνήμη των δύο μεγάλων αυτών μαρτύρων και ομολογητών της Εκκλησίας μας. Του Εσπερινού χοροστάτησε ο σεβ. μητροπολίτης Κισσάμου και Σελίνου κ. Αμφιλόχιος, ο οποίος αναφέρθηκε στα πρόσωπα των εορταζομένων Αγίων ενώ σημείωσε, μεταξύ άλλων, ότι «εάν θέλουμε και ο δικός μας βηματισμός στον παρόντα κόσμο να αποτυπωθεί και καταγραφεί στο πέρασμα των αιώνων χρειάζεται να κατανοήσουμε και συνειδητοποιήσουμε ότι ο μόνος ασφαλής και βέβαιος δρόμος και τρόπος είναι η κατάθεση της ομολογίας πίστεως».
Οπως ανακοίνωσε η Ιερά Μητρόπολη Κισσάμου και Σελίνου συγκινητική ήταν η συμμετοχή εκατοντάδων προσκυνητων από την ευρύτερη περιοχή, οι οποίοι κατέκλυσαν τους αύλειους χώρους του ιερού προσκυνήματος.