Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Επεισοδιακό φινάλε στην 5η αγωνιστική των play off της Superleague (video)

Επεισοδιακό ήταν το φινάλε της 5ης αγωνιστικής των Play Off του πρωταθλήματος της Super League.
Με τη λήξη του αγώνα Ολυμπιακός – ΑΕΚ, οπαδοί των γηπεδούχων εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και εκτόξευσαν φωτοβολίδες κατά των ποδοσφαιριστών και μελών της αποστολής των φιλοξενούμενων.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ επικράτησε με 1-3 .  Ο Γκατσίνοβιτς στο 7’, ο Λιβάι Γκαρσία με πέναλτι στο 82’ κι ο Μάνταλος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σημείωσαν τα γκολ της νίκης των «κιτρινόμαυρων», με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 54’ με τον Μπακαμπού.
Νωρίτερα, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία του λεπτά, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 1-2 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα, για την 5η αγωνιστική των. «Χρυσή» αλλαγή, σε ένα ακόμη ματς για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ήταν ο Φώτης Ιωαννίδης που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστεήσεων, διατηρώντας την ομάδα του στην κορυφή της κατάταξης. Νωρίτερα, o Ντάγκλας Αουγκούστο (85′), που είχε και δοκάρι, είχε ισοφαρίσει το γκολ του Μπερνάρ (38’) με το οποίο είχαν προηγηθεί οι φιλοξενούμενοι.
Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Άρης επικράτησε με 0-3 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο Βλάντιμιρ Νταρίντα (27′) και Αμπουμπακάρ Καμαρά (77′, 80′ πέν.) τα γκολ για την ομάδα του Απόστολου Τερζή, που πήρε την παρθενική της νίκη σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα, κάνοντας σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της 5ης θέσης, αφήνοντας τους Θεσσαλούς 4 βαθμούς μακριά.
Στη βαθμολογία πρώτος παραμένει ο Παναθηναϊκός με 72 βαθμούς, ισόβαθμος με την ΑΕΚ, ενώ ακολουθούν: Ολυμπιακός με 63, ΠΑΟΚ με 60, Άρης με 44 και Βόλος με 40.
Η επόμενη αγωνιστική είναι την Τετάρτη με τα παιχνίδια: Βόλος – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και ΑΕΚ – ΠΑΟΚ.

Ακολουθήστε τα Χανιώτικα Νέα στο Google News στο Facebook και στο Twitter.