Το Ναυτικό Μουσείο Κρήτης υποδέχθηκε τον Ισπανό Αντιπτέραρχο Διοικητή του Κέντρου Συνδυασμένων Αεροπορικών Επιχειρήσεων του Νάτο στη Μαδρίτη (Combined Air Operations Center-CAOC Torrejon) Lt. General Fernando De La Cruz Caravaca συνοδευόμενο από τον Υποδιοικητή του Κέντρου Ταξίαρχο (Ι) Ευάγγελο Τζήκα Π.Α. με τις συζύγους τους και από τον Υπασπιστή Επισμηναγό Alejandro Talavera. Τους υποδέχθηκε ο Πρόεδρος του Μουσείου Αρχιπλοίαρχος (Μ) Εμμανουήλ Πετράκης ΠΝ ε.α. και πραγματοποιήθηκε εκτενής ξενάγηση-περιήγηση στους χώρους του Μουσείου. Με το πέρας της ξενάγησης ακολούθησε η ανταλλαγή εθιμοτυπικών δώρων, όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση.