Στη β’ φάση εργασιών στο λιμανάκι του Γαλατά προχωράει το Λιμενικό Ταμείο Χανίων. Με χρηματοδότηση από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων η α΄ φάση των εργασιών ολοκληρώνεται αυτές τις ημέρες.
Όπως ανέφερε ο πρόεδρος του Λιμενικού Ταμείου Χανίων κ. Δ. Μπουντρογιάννης στα πλαίσια των εργασιών ολοκληρώθηκε η απομάκρυνση της παράνομης ράμπας, έγινε ενίσχυση εξωτερικού του μώλου με φυσικού ογκόλιθους, διαμορφώθηκαν κατάλληλα οι χερσαίοι χώροι του λιμανιού με τσιμέντο, έγινε ανακατασκευή του διαύλου ανανέωσης υδάτων και πραγματοποιήθηκε η αποκατάσταση των υφιστάμενων κρηπιδοτοίχων.
Στις επόμενες φάσεις προβλέπεται η πλήρη αποκατάσταση των λιμενικών εγκαταστάσεων αλλά και το βάθεμα του λιμανιού.
Εργασίες στο λιμανάκι του Γαλατά
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)