Το παράδειγμα του πώς μπορεί μέσα από το Forum και τις πολιτιστικές διαδρομές του Συμβουλίου της Ευρώπης να ενισχυθεί πέρα από τον τουρισμό και η τοπική αγροτική παραγωγή έδωσε η γενική διευθύντρια του Συμβουλίου της Ευρώπης κα Snezana Markovic. Μάλιστα χαρακτηριστικά αναφέρθηκε στη “μυζήθρα” το αγαπημένο της τυρί και πόσο σημαντικό θα ήταν να αναδειχθεί η διατροφική του αξία και να την γνωρίσουν καλύτερα οι Ευρωπαίοι και όχι μόνο.
Ο ιδιοκτήτης του καφέ “Κήπος” Βασίλης Σταθάκης έλαβε το μήνυμα και φρόντισε άμεσα να προμηθεύσει τη γενική διευθύντρια με μια ικανή ποσότητα μυζήθρας που προήλθε μάλιστα κατευθείαν από τον παραγωγό κ. Παντελή Δημοτάκη. Ο ενθουσιασμός της κας Markovic ήταν κάτι παραπάνω από έκδηλος για το ταπεινό αλλά πολύ ουσιαστικό δώρο!