Γραπτές εξετάσεις για την απόκτηση Πιστοποιητικού Επαγγελματικής Επάρκειας Οδικού Μεταφορέα Επιβατών ή Εμπορευμάτων της περιόδου Ιουνίου 2019 θα διενεργηθούν την Τετάρτη 26 Ιουνίου στην αίθουσα των σημάτων της Δ/νσης Μεταφορών και Επικοινωνιών Χανίων στη οδό Νεροκούρου 30. Η ώρα έναρξης των εξετάσεων είναι 10.00. Η διάρκεια των εξετάσεων για κάθε κατηγορία (Εθνικές, Διεθνείς) είναι δύο ώρες.
Οπως ανακοινώθηκε από την Δ/νση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφερειακής Ενότητας Χανίων, δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις έχουν:
•Όσοι υποψήφιοι έχουν συμπεριληφθεί στις καταστάσεις που έχουν κατατεθεί από τις οικείες ΣΕΚΑΜ στην Υπηρεσία.
•Όσοι είναι κάτοχοι πτυχίων ή διπλωμάτων Ανώτατων ή Ανώτερων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της Χώρας ή ισότιμων σχολών του εξωτερικού και υποβάλλουν αίτηση στην υπηρεσία μέχρι τις 19 Ιουνίου.
Εξετάσεις για οδικούς μεταφορείς
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)