Ωραία η εικόνα με τα φαναράκια στον ουρανό των Χανίων το βράδυ της Παρασκευής, ωστόσο στη συνέχεια πολλά από αυτά τα είδαμε να… πλέουν στην επιφάνεια της θάλασσας. «Είναι κατασκευασμένα από βιοδιασπώμενο υλικό και δεν μολύνουν το περιβάλλον», ήταν η απάντηση των διοργανωτών, που έδωσαν έμφαση και στο να συγκεντρωθούν όλες οι πλαστικές συσκευασίες μέσα στις οποίες δίνονταν τα φαναράκια. Πάντως για την επόμενη χρονιά, αν ο Δήμος Χανίων καθιερώσει το συγκεκριμένο γεγονός, θα πρέπει να λάβει σοβαρά υπόψιν του και το “περιβαλλοντικό αποτύπωμα” αυτών των εκδηλώσεων.