Παγκόσμια μέρα της γλώσσας μας σήμερα. Πρωτοστάτησαν στην κινητοποίηση για την καθιέρωση της ημέρας τα Κλασικά Λύκεια και η Ελληνική Κοινότητα της Νάπολης και Καμπανίας!
Η γλώσσα μας κακοποιείται καθημερινά και από αυτούς που θα έπρεπε να την υπερασπίζονται.
Σήμερα θα τους ακούσετε να χρησιμοποιούν αγγλικές λέξεις στις εκπομπές τους. Δήθεν αβίαστα, όμως επιτηδευμένα.
Μην τους ακούτε. Αλλάξτε σταθμό. Σύμφωνα με τον καθηγητή Γ. Μπαμπινιώτη το επικοινωνιακό και πολιτισμικό γόητρο της ελληνικής γλώσσας είναι σημαντικά υψηλό. Ας ενθαρρύνουμε τα παιδιά μας να το διατηρήσουν.