Σοβαρές παραβάσεις που σχετίζονται με “πειραγμένες” ταμειακές μηχανές διαπίστωσε κατά τους ελέγχους της στα Χανιά τον περασμένο μήνα η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων. «Οι αποδείξεις που δεν κόβονται είναι… τίποτα μπροστά στα κόλπα ορισμένων με τις “πειραγμένες” ταμειακές μηχανές» μας έλεγε στέλεχος της ΑΑΔΕ.
Είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο οι “επιτήδειοι” βρίσκουν τρόπους να ξεφεύγουν.
Oσο για τους έντιμους που λειτουργούν όπως πρέπει, πληρώνουν ό,τι τους αναλογεί, ασφαλίζουν το προσωπικό τους, κόβουν αποδείξεις θα πρέπει να αισθάνονται μάλλον “κορόιδα” διαπιστώνοντας ότι η ανομία συνεχίζεται και δύσκολα ελέγχεται.
Αν οντως ισχυει κατι τετοιο, η ΑΑΔΕ θα πρεπει να ανακοινωνει τους επιτηδειους ωστε να αλαζωμε και πεζοδρομιο …..