Ανησυχία
«Δυστυχώς η βία στα σχολεία ως φαινόμενο έχει αποκτήσει μεγάλες διαστάσεις και στην Ελλάδα και διεθνώς».
Μαρία Ψυχουντάκη,
καθηγήτρια ψυχολογίας –
αθλητικής ψυχολογίας του
Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
Δυνάμεις
«Θέλουμε να αναδείξουμε τις δυνάμεις της Τέχνης, της Επιστήμης και της Παιδείας, που δίνουν δύσκολο αγώνα στο λαβύρινθο της κρίσης. Μ’ αυτόν τον τρόπο δείχνουμε στους Ευρωπαίους φίλους, που δεν έπαψαν να μας κοιτούν καχύποπτα, ότι υπάρχει και μια άλλη Ελλάδα, που μας υπερβαίνει και μας διδάσκει».
Γιώργος Γραμματικάκης,
ευρωβουλευτής του Ποταμιού