Πέμπτη, 15 Αυγούστου, 2024

“Κακός δαίμωνας” ο ΠΑΣ για τον Πλατανιά

Η παράδοση που θέλει τον ΠΑΣ Γιάννινα να μην χάνει στα Περιβόλια -αλλά και γενικά από τον Πλατανιά- συνεχίστηκε και το Σάββατο με τον σύλλογο των Ιωαννίνων να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό με 1-0.
Παρότι στο πρώτο τέταρτο οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι έστω και αν δεν έχασαν σημαντικές ευκαιρίες -αν εξαιρέσουμε μία απόκρουση του Βελλίδη σε κεφαλιά του Μπανανά και μερικά σουτ άουτ- τελικά είδαν να παραβιάζεται η εστία τους με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάκου στο 17′. Ενα φάουλ που παραχώρησε χωρίς να υπάρχει λόγος ο Κουλιμπαλί. Από το σημείο εκείνο μέχρι το φινάλε του α’ 45λέπτου ο Πλατανιάς φάνηκε ότι δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το δυνατό σοκ και ουσιαστικά μόνο στην εκπνοή έγινε ξανά απειλητικός όταν ο Ράμος έπιασε κεφαλιά από πολύ καλή θέση αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.
Αλλά και στο β’ ημίχρονο παρά τις αλλαγές του Παράσχου η ομάδα του Πετράκη δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα για να κρατήσει τη νίκη αν εξαιρέσουμε στις καθυστερήσεις μία μεγάλη φάση με τον Στρούνα να επεμβαίνει σωτήρια και να αποτρέπει το 1-1.
Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σκαρντοβέλι, Σελίν, Μπανανά (68′ Πάγκαλος), Μουνάφο (60′ Γκνιάτιτς), Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινός, Μιλούνοβιτς (46′ Ντίνας), Ανγκούλο, Ράμος
ΠΑΣ: Βελλίδης, Μπέριος, Καρανίκας, Τζημόπουλος, Ακόστα, Στρούνα, Γαρουφαλιάς, Ριβέρα, Γιάκος, Ίλιτς, Μανιάς