Οι δασικές πυρκαγιές αποτελούν, όπως αποδεικνύεται για µία ακόµη χρονιά, αναπόσπαστο “κοµµάτι” της χώρας µας, µε τις σοβαρές επιπτώσεις τους στα φυσικά οικοσυστήµατα.
Οι ειδήσεις για πυρκαγιές βρίσκονται στην καθηµερινή ατζέντα, µε το πυροσβεστικό σώµα να καταβάλλει κάθε προσπάθεια για την κατάσβεσή τους.
Κάτι που αποδεικνύει ότι δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί η εξάλειψή τους και ότι δυστυχώς θα παρατηρούµε στο εξής όλο και πιο συχνά -ελέω και της κλιµατικής κρίσης- πυρκαγιές µεγάλης ή µικρής έντασης και έκτασης.
Αποδεικνύει επίσης ότι χρειάζονται αποφασιστικά µέτρα πρόληψης των πυρκαγιών. Τα οποία, σε συνδυασµό µε την κάλυψη των όποιων ελλείψεων σε προσωπικό και πυροσβεστικά µέσα, θα αποτελέσουν τροχοπέδη στη “γέννηση” και εξάπλωσή τους. Για να µην ζει η Ελλάδα κάθε καλοκαίρι τέτοιες τραγωδίες και καταστροφές.