Σε καθαρισμό των παραλιών που βρίσκονται μέσα στα διοικητικά του όρια προχώρησε ο δήμος Πλατανιά.
Η όλη επιχείρηση έγινε με μηχανικά μέσα και από συνεργεία καθαριότητας στις παράλιες από τον Πλατανιά μέχρι και το Κολυμπάρι.
Σύμφωνα με ανακοίνωση της δημοτικής αρχής, ο καθαρισμός έγινε παρά το γεγονός ότι δεν έχει ακόμα εκδοθεί η σχετική Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) για την παραχώρηση των παραλιών από το κράτος στους δήμους.
Στην ίδια ανακοίνωση ο δήμος καλεί επιχειρηματίες και επισκέπτες να συνεισφέρουν στη διατήρηση της καθαριότητας των παραλιών του, τονίζοντας πως η προστασία των ακτών, πέρα από περιβαλλοντολογική υποχρέωση των δημοτών, είναι και υψίστης σημασίας ζήτημα για την τοπική οικονομία.
Καθαρίστηκαν οι παραλίες του δήμου Πλατανιά
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)