Τετάρτη, 24 Ιουλίου, 2024

Κωπηλασία: Χρυσό μετάλλιο ο Ν.Α.Ο. Σούδας μετά από 20 χρόνια

Ιστορικές στιγμές για τον ΝΑΟ Σούδας αφού μετά από δύο και πλέον δεκαετίες κατέκτησε χρυσό μετάλλιο και ανακηρύχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος σε αγώνισμα κωπηλασίας. Συγκεκριμένα στη β’ Φάση του 90ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος που διοργανώθηκε 20 & 21 Ιουλίου στη λίμνη της Καστοριάς η Ελπίδα Σκουνάκη με την Λυδία Παληού ήταν πρώτες στο διπλό σκιφ κορασίδων.

Μάλιστα χάρη στην αρκετά καλή παρουσία από τον Θεοχάρη Καυκαλάκη που ήταν 5ος ο σύλλογος της Σούδας παρότι αγωνίσθηκε με μόνο δύο πληρώματα κατέκτησε την 6 θέση στην τελική κατάταξη στον πίνακα των μεταλλίων.
Η σχετική ενημέρωση του ΝΑΟΣ επισημαίνει:
«Έντονη η συγκίνηση για τα αποτελέσματα της Β’ Φάσης του 90ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κωπηλασίας που διοργανώθηκε στη λίμνη της Καστοριάς.
Ιστορικές στιγμές αφού μετά από δύο και πλέον δεκαετίες ο Όμιλος μας κατέκτησε χρυσό μετάλλιο και ανακηρύχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος σε αγώνισμα κωπηλασίας και κατέκτησε την 6 θέση στην τελική κατάταξη στον πίνακα των μεταλλίων.
Ο τελικός απολογισμός 1 χρυσό μετάλλιο και μια 5η θέση στους δύο τελικούς στις κατηγορίες Παίδων – Κορασίδων που συμμετείχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του Ναυταθλητικού Ομίλου Σούδας που απάρτιζαν τα 2 πληρώματα.