Την Κυριακή δεν κρίνεται ποιος θα είναι ο νικητής των εκλογών, αλλά πώς και με ποιον θα κυβερνήσει ο ΣΥΡΙΖΑ, τόνισε σε δήλωσή του, δύο 24ωρα πριν την κάλπη, ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ Φώτης Κουβέλης.
Ζήτησε την ενίσχυση του συνδυσμού ΠΡΑΣΙΝΟΙ – ΔΗΜΑΡ, για να συνεχίσει η πορεία της χώρας στην ευρωζώνη, με σχέδιο και σε προοδευτική κατεύθυνση.
«Κοιτάμε τους Έλληνες πολίτες στα μάτια και τους λέμε: την Κυριακή δεν κρίνεται γενικά και αόριστα η διακυβέρνηση της χώρας. Ποιο κόμμα έχει το προβάδισμα είναι γνωστό. Αυτό που κρίνεται είναι εάν η χώρα θα κυβερνηθεί προοδευτικά, αξιόπιστα, με σχέδιο και ευθύνη. Με τρόπο που θα την κρατήσει στις ράγες της ευρωζώνης», είπε.
Και υπογράμμισε:
«Με ποιον θα κυβερνήσει ο ΣΥΡΙΖΑ; Μόνος; Με τους Ανεξάρτητους Έλληνες ή με μας: Τους «Πράσινους – Δημοκρατική Αριστερά»; Είμαστε εδώ! Η Βουλή μας χρειάζεται. Η χώρα μας χρειάζεται. Για την προοδευτική αλλαγή, με ρεαλισμό και όραμα».
Κουβέλης: «Την Κυριακή κρίνεται με ποιον θα κυβερνήσει ο ΣΥΡΙΖΑ»
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)