Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

Κύπελλο Χανίων: Επικράτησαν τα φαβορί

“Ίδρωσε” η Παλαιόχωρα που νίκησε στα πέναλτι την Αµιλλα

Τα φαβορί επικράτησαν στους 3 χθεσινούς αγώνες µε τους οποίους ολοκληρώθηκε η α’ φάση του Κυπέλλου Χανίων. Πιο αναλυτικά:

Α’ φάση Κυπέλλου Χανίων

Στο β’ μέρος βρήκε δίχτυα χθες η ΑΕ Κυδωνίας

•ΑΕ Κυδωνίας-Πανακρωτηριακός 2-0
Η περυσινή κυπελλούχος συνεχίζει στον θεσµό καθώς ξεπέρασε τον αρκετά υπολογίσιµο Πανακρωτηριακό µε δύο τέρµατα που πέτυχε στην αρχή και στο τέλος του β’ ηµιχρόνου. Νωρίτερα ήταν η οµάδα του Ακρωτηρίου που είχε πλησιάσει σε ένα τέρµα αλλά δύο φορές είδε τα δοκάρια να την σταµατούν. Την πρώτη σε σουτ του Ι. Ταπανάρη στο 15’ και την δεύτερη τρία λεπτά αργότερα µε τον Παπαθανασίου από πάσα του Ανδρεαδάκη.
Στο 48’ από φάουλ του Μάστορα ο προωθηµένος Σοφούλης µε κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στο 79’ ο Καλλιάς κέρδισε πέναλτι από τον Ανδρεαδάκη το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μάστορας σφραγίζοντας τη νίκη-πρόκριση.
∆ιαιτητής: Γιαννουλάκης (Μαρκέτακης – Κρικέλης)
ΑΕ Κυδωνίας (Γιώργος Ριτζάκης): Βροντάκης, Μπούκης, Μάστορας (84’ Τσακωνάκης), Σοφούλης, Τρικουνάκης, Γκιώκα, Κοντορινάκης (81’ Ζυµβραγάκης), Μαθιουδάκης, Κοκάκης (84’ Καλογεράκης), Κουροµιχελάκης (89’ Μπασιάς), Τσαούσι (46’ Καλλιάς)
Πανακρωτηριακός (Βασίλης Παπαδάκης): Ρωµανιάς, Κελάκης, Μακράκης, Πατελάκης, Σταµπολάκης (77’ Καραλάκης), Ανδρεαδάκης, Παπαδάκης (84’ Περδικάκης), Κοπανάκης (85’ Καλλέργης Γ.), Ταπανάρης Ι. (69’ Καλλέργης Ιακ.), Ταπανάρης Σ., Παπαθανασίου (69’ Τσακάνι)

Με τον Ντόντα να σκοράρει δύο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο ο Νέος Κισσαμικός πήρε την πρόκριση με 5-2 χθες στη Σούδα

• Κ19 Χανιά-Ν. Κισσαµικός 2-5
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στη Σούδα αφού µόλις στο 2’ ο Σιµονάι µε υπέροχο σουτ έστειλε τη µπάλα στα δίχτυα. Γρήγορα ήρθε όµως και η απάντηση από την οµάδα του Καστελίου µε τον Ντόντα να σκοράρει δις µέχρι το 10’. Αρχικά ισοφάρισε στο 8’ µε πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ο ίδιος από τον Τσατσαρή και δύο λεπτά αργότερα από πάσα του Γιαννακούρου σε έµµεσο έκανε την ανατροπή. Το ηµίχρονο έληξε 1-3 µε γκολ του Γιαννακούρου από πάσα του Τραγούδα στο 35’ για να γίνει το 1-4 από τον Κουλούρη στο 56’ έπειτα από µπαλιά του Γιαννακούρου. Στο 73’ ο Ντόντα κέρδισε ξανά πέναλτι αλλά ο
Μουτσόπουλος απέκρουσε την εκτέλεση του Μ. Λουβιτάκη από την άσπρη βούλα και στο 80’ από φάουλ του Σιµονάι ο Κοτζαµπασάκης µε κεφαλιά µείωσε σε 2-4. Το τελικό σκορ διαµόρφωσε ξανά ο Γιαννακούρος στο 89’ µε µακρινό σουτ.
∆ιαιτητής: Κοτσιφάκης (Νταµαδάκης – Κοντογεώργος)
Κ19 Χανιά (Μάρκος Ασλαµατζίδης): Μουτσόπουλος, Κανιαµός, Μαντί (82′ Σπάχο), Λυβιάκης, Φουάσσης (61’Τσακίρης), Ανδριώτης, Παπασηφάκης (61’ Κοτζαµπασάκης), Τσατσαρής (82′ Χάµπας), Μπίτι (61’ Βενέτης), Σιµονάι, Κρούτι.

Νέος Κισσαµικός (Λευτέρης Βεστάκης): Μαστοράκης, Κοκολάκης (85′ Β. Ρενιέρης), Καράκης (68’ λ.τρ. Σηµαντηράκης), Κοµπογεννητάκης, Μαυρουδής, Καστανοπουλάκης, Α. Ρενιέρης, Τραγούδας (62’ Μ. Λουβιτάκης), Ντόντα (85′ Α. Πλατινάκης), Γιαννακούρος, Κουλούρης (68’ Μπέλµπα).

Ο Καστρινάκης ισοφάρισε για την Παλαιόχωρα ενώ ήταν και εύστοχος στην διαδικασία των πέναλτι.

•Αµιλλα-Παλαιόχωρα 4-5 στα πέναλτι (1-1 ο καν. αγώνας)
Λίγο έλειψε να γίνει η οµάδα του Μοδίου-Γερανίου η 2η µετά τον Κρ. Αστέρα που θα έβγαζε νοκ άουτ σύλλογο ανώτερης κατηγορίας όµως τελικά στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι ήταν ο σύλλογος του Σελίνου που προκρίθηκε στους “16”. Τα… πέναλτι πλήγωσαν εις διπλούν τους γηπεδούχους αφού και στην κανονική διάρκεια έχασαν από την άσπρη βούλα µία µεγάλη ευκαιρία στο τελευταίο 20λεπτο να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ. Είχαν προηγηθεί στο 27’ µε τον Περαθωράκη για να ισοφαριστούν στο 60’ µε κεφαλιά του Καστρινάκη, από εκτέλεση κόρνερ του Κοντάκη. Στο 73’ λοιπόν ο Καρτάκης εκτέλεσε πέναλτι άουτ και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και από εκεί στα πέναλτι.
Η σειρά των πέναλτι (πρώτη εκτέλεσε η Αµιλλα): Πατρικάκης 1-0, Κοντάκης 1-1, Ψαράκης 2-1, Καστρινάκης 2-2, Βασιλείου: άουτ, Λιτσαρδάκης 2-3, Μπεριάδης 3-3, Μανουσάκης 3-4, Νικάκης 4-4 και Θεοδωράκης 4-5.
∆ιαιτητής: Μισαηλίδης (Κατσαρός – Λεκάκης)
Αµιλλα (Γιώργος Σπαράκης): Γεωργανάς, Νικάκης Παν., Μπεριάδης, Πατρικάκης, Χατζής (65’ Τσαβαρής), Μυλωνάκης, Βασιλείου, Περαθωράκης (100’ Ψαράκης), Καρτάκης (85’ Ξεκουκουλωτάκης), Νικάκης Μ., Ντόκο (65’ Σαράντος)
Παλαιόχωρα (Μιχάλης Κυριακίδης): Κόλα, Θεοδωράκης, ∆ηµητρογιωργάκης, Κοκολάκης, Λιτσαρδάκης, Μανουσάκης, Κουφάκης, Περράκης, Καλλιγέρης, Καστρινάκης, Κοντάκης