Παρασκευή, 19 Ιουλίου, 2024

Κύπελλο Χανίων: Ο Άρης την πρόκριση 4-1 τον αξιόμαχο Θησέα

Ο Αρης Σούδας αν και βρέθηκε να χάνει με γκολ από τα αποδυτήρια τελικά νίκησε με 4-1 την Τετάρτη τον Θησέα και προκρίθηκε στην β’ φάση του Κυπέλλου Χανίων όπου τώρα θα αντιμετωπίσει την Παλαιόχωρα στην Κάντανο στο πιο σημαντικό παιχνίδι της φάσης των “16”.
Μόλις στο 1ο λεπτό λοιπόν από λάθος της άμυνας ο Καραμιχάλης άνοιξε το σκορ για να απαντήσει στο 11’ ο Φέζγκα και να ισοφαρίσει από πάσα του Ροκάκη.
Στο α’ ημίχρονο η ομάδα των Περιβολίων στάθηκε πολύ καλά και έχασε ευκαιρίες για ένα ακόμα τέρμα το οποίο όμως ήρθε τελικά από τους Σουδιανούς με σέντρα-σουτ του Μιχαλόπουλου στο 42’.
Στο β’ μέρος με την είσοδο βασικών παικτών του ο Αρης ανέβασε την απόδοση του και φάνηκε η διαφορά κατηγορίας που χωρίζει τις δύο ομάδες. Επρεπε πάντως να περιμένει μέχρι το 80’ όταν ο Ροκάκης έπειτα από μπαλιά του Μποτωνάκη πέτυχε με σουτ το 1-3 και στο σκορ έκλεισε στις καθυστερήσεις ο Δρακάκης με σουτ.