Αρκετά αμφίρροπες ήταν οι συναντήσεις της φάσης των “16” στο Κύπελλο Χανίων την Τετάρτη αφού μονάχα η Σπάθα δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί νικώντας στις Μουρνιές με 4-0 τους Νέους Μινώταυρου. Στο Βαρύπετρο η Κ19 των Χανίων παρότι βρέθηκε πίσω 2-0 στο σκορ από τον Γρανίτη (φωτ.) όχι μόνο ισοφάρισε σε 2-2 αλλά έκανε και την έκπληξη στα πέναλτι με 6-5 και με συνολικό σκορ 8-7 προκρίθηκε στα προημιτελικά. Ενώ και ο πρωτοπόρος Απόλλωνας δεν μπόρεσε να λυγίσει στην κανονική διάρκεια την Ενωση Παγχανιακού ΔΑΑΟΧ και χρειάστηκε να επιστρατεύσει τον πρώτο σκόρερ του Δρακάκη από τον πάγκο για να πάρει την πρόκριση στην παράταση μς 1-0. Να σημειώσουμε ότι υπό το φως των προβολέων θα έπαιζαν στις 19:00 στη Μοναχή Ελιά Ιωνία 2000 – Δόξα ενώ οι υπόλοιποι 4 αγώνες θα διεξαχθούν την ερχόμενη Τετάρτη.