» Με τον προγραμματισμό της σημερινής σύσκεψης από την ΙΛΑΕΚ ας αναφερθώ και πάλι στην υπόθεση του Λαογραφικού Μουσείου, στην οποία αν δεν κάνω λάθος, αναφέρομαι για τρεις δεκαετείες αφού δεν μπορώ σαν Χανιώτης να καταλάβω γιατί τα Χανιά είναι από τις ελάχιστες πόλεις που δεν διαθέτουν ένα τέτοιο Μουσείο. Πόσο μάλλον, όταν εκτός από τη συλλογή της ΙΛΑΕΚ υπάρχουν πάρα πολλές άλλες που θα προσφερθούν στο Μουσείο, όταν αυτό δημιουργηθεί.
Και πάλι προτείνω ότι η καλύτερη λύση είναι η Γαλλική Σχολή γιατί οι χώροι είναι άνετοι, εσωτερικοί και εξωτερικοί, κοντά στο νέο αρχαιολογικό Μουσείο και στην οικία Βενιζέλου.
Μπορεί να συζητηθεί με το Πολυτεχνείο. Ισως να αναλάβει αυτό και το μουσείο αν είναι ιδιοκτησία του το κτήριο της Σχολής.
Πάνω από όλα όμως χρειάζεται κάποιος ή κάποιοι με μεράκι και θέληση, αλλιώς Μουσείο σωστό δεν μπορεί να γίνει.
Στο Ρέθυμνο το θαυμαστό λαογραφικό το έφτιαξε η Φαλή Βογιατζάκη, κόρη του μεγάλου ευεργέτη της Κρήτης Γεωργίου Βογιατζάκη. Επίσης νομίζω ότι η Τράπεζα Πειραιώς, έχει βοηθήσει – δημιουργήσει κάποια μουσεία στην άλλη Ελλάδα.
Μήπως μπορεί και εδώ;