Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου, 2024

ΛεΜπρον και Μπρόνι Τζέϊμς «έγραψαν Ιστορία» στο ΝΒΑ

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς και ο υιός του, Μπρόνι, «έγραψαν Ιστορία» στο ΝΒΑ, καθώς αγωνίσθηκαν μαζί στην αναμέτρηση της preseason των Λος Άντζελες Λέικερς εναντίον των Φοίνιξ Σανς, στο Παλμ Ντέζερτ της Καλιφόρνια.

Πρόκειται για το πρώτο «δίδυμο» πατέρα-υιού που παίζει ταυτόχρονα και στην ίδια ομάδα στα χρονικά του ΝΒΑ. Ο Μπρόνι Τζέϊμς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στην δεύτερη περίοδο, ενώ ο πατέρας του, ο οποίος προετοιμάζεται για την 22η (!) σεζόν του στο κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη, ήταν στο γήπεδο γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους στο Acrisure Arena.

Ο νεαρός Τζέϊμς, ο οποίος εχθές έγινε 20 ετών, έκανε δύο λάθη στα πρώτα δύο λεπτά  παίζοντας δίπλα στον πατέρα του. Αφού έδωσε τη μπάλα στον Μπρόνι, ο ΛεΜπρόν έκανε ένα σκριν για να τον βοηθήσει να σουτάρει, αλλά ο Τζέιμς ο… νεότερος αστόχησε, όπως και στο τρίποντο που επιχείρησε αργότερα.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 16 λεπτά, ενώ ο Μπρόνι Τζέιμς έμεινε «άποντος» σε 13 λεπτά συμμετοχής, ολοκληρώνοντας με δύο ριμπάουντ και τέσσερα λάθη στην ήττα των Λέικερς με 118-114.

Ακολουθήστε τα Χανιώτικα Νέα στο Google News στο Facebook και στο Twitter.