Η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ “συνήλθε” μετά την συντριβή (1-4) που γνώρισε από την Λίβερπουλ και σε νέα φιλική αναμέτρηση -στο πλαίσιο του International Champions Cup- που διεξήχθη τα ξημερώματα στο στάδιο “Χαρντ Ροκ” του Μαϊάμι, επικράτησε 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης.
Το σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, με τα τέρματα των Αλέξις Σάντσες (18’) και Αντερ Ερέρα (27’) για την αγγλική ομάδα, ενώ ο Καρίμ Μπενζεμά, μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για τους “μερένχες”.
* Σ’ άλλο παιχνίδι για το ίδιο τουρνουά, η Ρόμα επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 4-2. Οι Καταλανοί αγωνίσθηκαν χωρίς αρκετούς από τους βασικούς, αλλά προηγήθηκαν με τον Ραφίνια στο 6’, ο Ελ Σαραουϊ ισοφάρισε στο 35’ και ο Μάλκομ (που -πρόσφατα- προτίμησε να μεταγραφεί στη Μπαρτσελόνα αντί στη Ρόμα), έδωσε ξανά προβάδισμα στην ισπανική ομάδα. Από εκεί και μετά όμως, άρχισε η αντεπίθεση των Ιταλών, οι οποίοι πήραν την νίκη χάρη στα τέρματα των Φλορέντσι (78’), Κριστάντε (83’) και Περότι (86’ πέναλτι). Ο Κώστας Μανωλάς αγωνίσθηκε με τη Ρόμα και στα 90 λεπτά, ενώ στο 37’ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.