Τετάρτη, 17 Ιουλίου, 2024

Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ-Ρεάλ Μαδρίτης 2-1 σε φιλικό παιχνίδι

Η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ “συνήλθε” μετά την συντριβή (1-4) που γνώρισε από την Λίβερπουλ και σε νέα φιλική αναμέτρηση -στο πλαίσιο του International Champions Cup- που διεξήχθη τα ξημερώματα στο στάδιο “Χαρντ Ροκ” του Μαϊάμι, επικράτησε 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης.
Το σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, με τα τέρματα των Αλέξις Σάντσες (18’) και Αντερ Ερέρα (27’) για την αγγλική ομάδα, ενώ ο Καρίμ Μπενζεμά, μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για τους “μερένχες”.

epa06921118 FC Barcelona player Munir el Haddadi (R) gets pushed while going for the ball against AS Roma player Konstantinos Manolas (L) in the first half of their International Champions Cup match at AT&T Stadium in Arlington, Texas, USA, 31 July 2018.  EPA/LARRY W. SMITH

* Σ’ άλλο παιχνίδι για το ίδιο τουρνουά, η Ρόμα επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 4-2. Οι Καταλανοί αγωνίσθηκαν χωρίς αρκετούς από τους βασικούς, αλλά προηγήθηκαν με τον Ραφίνια στο 6’, ο Ελ Σαραουϊ ισοφάρισε στο 35’ και ο Μάλκομ (που -πρόσφατα- προτίμησε να μεταγραφεί στη Μπαρτσελόνα αντί στη Ρόμα), έδωσε ξανά προβάδισμα στην ισπανική ομάδα. Από εκεί και μετά όμως, άρχισε η αντεπίθεση των Ιταλών, οι οποίοι πήραν την νίκη χάρη στα τέρματα των Φλορέντσι (78’), Κριστάντε (83’) και Περότι (86’ πέναλτι). Ο Κώστας Μανωλάς αγωνίσθηκε με τη Ρόμα και στα 90 λεπτά, ενώ στο 37’ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.