Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου, 2024

Μείωσε το Μιλγουόκι

Οι Μπακς νίκησαν 116-92 τη Βοστώνη στο Μιλγουόκι και μείωσαν σε 2-1 τη σειρά για τον Α΄ γύρο των πλέι οφ του NBA. Ο Κρις Μίντλετον ήταν ο κορυφαίος για τα «ελάφια», καθώς είχε απολογισμό 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά και του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο “Greek Freak” αγωνίστηκε για 27 λεπτά και τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους (5/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Το αποτέλεσμα αυτό επιτρέπει στους Μπακς να παραμείνουν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της πρόκρισης, την οποία είδαν για τελευταία φορά σε σειρά πλέι οφ τη σεζόν 2000-01, ωστόσο το Μιλγουόκι δεν έχει επικρατήσει ποτέ σε σειρά πλέι οφ, όταν βρίσκεται να χάνει 2-0!

Στο μεταξύ, οι Πέισερς νίκησαν 92-90 το Κλίβελαντ στην Ινδιανάπολη και προηγούνται 2-1 στη σειρά. Οι Καβαλίερς προηγήθηκαν με 17 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (40-57), ωστόσο στο δεύτερο μέρος ο Μπόγιαν Μπογκτάνοβιτς σημείωσε 19 από τους συνολικά 30 πόντους του (με 7/9 τρίποντα) στον αγώνα και βοήθησε τους γηπεδούχους να «γυρίσουν» το παιχνίδι. Ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν και πάλι ο κορυφαίος των «Καβς» με 28 πόντους (10/22 σουτ εντός πεδιάς), 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή…

Τέλος, οι Ουίζαρντς νίκησαν 122-103 το Τορόντο στην Ουάσινγκτον και μείωσαν σε 2-1. Κορυφαίοι των «μάγων» ήταν οι Μπράντλεϊ Μπιλ και Τζον Ουόλ που σημείωσαν από 28 πόντους έκαστος, την ώρα που ο ΝτεΜάρ ΝτεΡοζάν ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ράπτορς με 23 πόντους.

Συνοπτικά, στις αναμετρήσεις που έγιναν τα ξημερώματα για τον πρώτο γύρο των πλέι οφ στο ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ιντιάνα-Κλίβελαντ 92-90
Η Ιντιάνα προηγείται 2-1 στη σειρά.

Ουάσινγκτον-Τορόντο 122-103
Το Τορόντο προηγείται 2-1 στη σειρά.

Μιλγουόκι-Βοστώνη 116-92
Η Βοστώνη προηγείται 2-1 στη σειρά.

* Την πρόκριση παίρνουν οι ομάδες που θα συμπληρώσουν τέσσερις νίκες.