Τρίτη, 16 Ιουλίου, 2024

NBA: Aνατροπή η Μπακς με εξαιρετικό τον Αντετοκούνμπο

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 22 πόντους στο 1ο ημίχρονο, οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν επιμέρους σκορ 78-41 στην επανάληψη και έτσι τελικά σημείωσαν την 11η νίκη τους, με 123-104 επί των Σικάγο Μπουλς. Πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, με ένα ακόμα “double-double”, σημειώνοντας για πρώτη φορά φέτος 2 τρίποντα σ’ έναν αγώνα (μέχρι τότε είχε 2/28) και έχοντας συνολικά -σε 32 λεπτά συμμετοχής- 23 πόντους (6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/9 βολές), 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Έρικ Μπέντσο με 25 πόντους και για την ομάδα του Σικάγο, ο Πάρκερ με 21.

Έτσι το ρεκόρ των Μπακς είναι 11 νίκες-4 ήττες (2οι στην ανατολική περιφέρεια), ενώ οι Μπουλς έχουν 4-12 (12η στην ίδια περιφέρεια).