Ο ΛεΜπρον Τζέιμς ήθελε να παίξει για μια ακόμη φορά στους τελικούς του ΝΒΑ και το πέτυχε. Ο κορυφαίος μπασκετμπολίστας, ήταν για άλλη μία φορά εντυπωσιακός, οδηγώντας τους Κλίβελαντ Καβαλίερς σε νίκη μέσα στην Βοστώνη με 87-79 επί των Σέλτικς, χαρίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην ομάδα του. Οι Καβς, λοιπόν, επικράτησαν στους τελικούς της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ με 4-3 και κάνουν ήδη τα σχέδια τους για τους τελικούς, όπου θ΄ αντιμετωπίσουν τον νικητή της αναμέτρησης Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς-Χιούστον Ρόκετς.
Ούτε λεπτό δεν έμεινε στον πάγκο ο ΛεΜπρον και τελείωσε τον αγώνα με 35 πόντους, 15 ριμπάουντ και εννέα ασίστ. Πολύ καλός για τους φιλοξενούμενους και ο Τζεφ Γκριν με 19 πόντους-8 ριμπάουντ, ενώ από τους “Κέλτες” ξεχώρισαν ο Τζέισον Τέιτουμ (24π) και Αλ Χόρφορντ (17π).