Ενας παλαιός τηλεφωνικός θάλαμος, της δεκαετίας του ’80 βρίσκεται στο αίθριο του δικαστικού μεγάρου των Χανίων. Τηλεφωνική συσκευή δεν έχει, ούτε κάποια εμφανή χρησιμότητα. Και όμως αν συντηρούνταν θα μπορούσε να αποτελεί ένα δείγμα άλλων εποχών στο Μουσείο του ΟΤΕ στην Αθήνα ή για κάποια συλλογή βιομηχανικού μουσείου. Σίγουρα χρήσεις υπάρχουν από το να περιμένεις πότε θα αρχίσει να σαπίζει και να καταρρέει…