Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Χάαλαντ στην κορυφή των σκόρερ της «γηραιάς ηπείρου»

Η αγωνιστική περίοδος 2024-25 μετρά μερικές εβδομάδες… ζωής και η «μάχη» για την ανάδειξη του κορυφαίου Ευρωπαίου σκόρερ, αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, σχετικά με τον διάδοχο του Χάρι Κέϊν, ο οποίος πέρυσι στην πρώτη του χρονιά στην μπουντεσλίγκα με την φανέλα της Μπάγερν Μονάχου, ήταν εντυπωσιακός.

Στην πρώτη θέση βρίσκεται ο Ερλινγκ Χάαλαντ με εννέα τέρματα σε τέσσερα ματς, με τον Νορβηγό επιθετικό της Μάντσεστερ Σίτι να σκοράρει δις στην νίκη επί της Μπρέντφορντ με 2-1. Σε «απόσταση αναπνοής», ακολουθεί ο Σουηδός επιθετικός της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, Βίκτορ Γκιόκερες με οκτώ γκολ σε πέντε αγώνες, καθώς σκόραρε στην επικράτηση με 3-0 επί της Αρούκα. Το άτυπο «βάθρο», συμπληρώνει ο Ρώσος εξτρέμ, Μαξίμ Γκλουσένκοφ της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, με επτά τέρματα σε πέντε συμμετοχές.

Στον πίνακα που ακολουθεί, συμπεριλαμβάνονται οι πρώτοι σκόρερ στα κορυφαία πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου» και συγκεκριμένα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη 10άδα των κορυφαίων σκόρερ της Ευρώπης, έχει ως εξής

1. Ερλινγκ Χάαλαντ (24 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία) 9 γκολ σε 4 αγώνες (360 λεπτά)
2. Βίκτορ Γκιόκερες (26 ετών/Σπόρτινγκ Λισ./Σουηδία) 8 γκολ σε 5 αγώνες (450 λεπτά)
3. Μαξίμ Γκουσένκοφ (25 ετών/Ζενίτ/Ρωσία) 7 γκολ σε 5 αγώνες (347 λεπτά)
4. Ολεξάντρ Ναζαρένκο (24 ετών/Πολίσια/Ουκρανία) 6 γκολ σε 5 αγώνες (344 λεπτά)