Με κεντρικό σύνθημα «ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΑΙΟΛΙΚΑ ΣΤΑ ΣΗΤΕΙΑΚΑ ΒΟΥΝΑ» πραγματοποιήθηκε χθες μαζική συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην περιοχή Τρούλα Σιτάνου του Δήμου Σητείας, στην περιοχή στην οποία προγραμματίζεται η κατασκευή του Αιολικού Πάρκου «Τρούλα-Χαλκιάς-Κορφή» του Υβριδικού Έργου Αμαρίου.
Όπως γράφει η εφημερίδα “ΑΝΑΤΟΛΗ” στην ηλεκτρονική της έκδοση, μεγάλη ήταν η ανταπόκριση πολιτών, εκπροσώπων φορέων, συλλόγων, Τοπικών Κοινοτήτων και γενικότερα της αυτοδιοίκησης, στη δράση διαμαρτυρίας. Η τοπική κοινωνία εξέφρασε την κάθετη αντίθεσή της στην υλοποίηση τέτοιου είδους επενδύσεων και παράλληλα την αποφασιστικότητά της να προστατέψει τον φυσικό πλούτο και συνολικά την περιοχή.
Η δράση διοργανώθηκε στο πλαίσιο και της ευρύτερης πανελλαδικής διαμαρτυρίας από συλλογικότητες κατά του νέου περιβαλλοντικού νόμου και υπέρ της προστασίας του περιβάλλοντος.
«Οχι άλλα αιολικά στα βουνά»
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)