Με παράταση μέχρι τις 12 Οκτωβρίου των μέτρων που ήδη ισχύουν προκειμένου να περιοριστεί η διασπορά του κορωνοϊού, “πορεύεται” ο νομός Χανίων, την ίδια ώρα που οι περιοχές οι οποίες “κτυπούν κόκκινο” στα κρούσματα αυξάνονται καθημερινά, με τα… σκήπτρα να καταλαμβάνει η Αττική, σηκώνοντας ολοένα και μεγαλύτερο βάρος από το συνολικό επιδημιολογικό φορτίο της Covid-19.
Οι επιστήμονες εμφανίζονται σαφώς προβληματισμένοι χωρίς, κανείς να ξέρει ακριβώς πώς θα συνεχιστεί η πανδημία.
Το βέβαιο είναι ότι και η Ελλάδα, όπως και η Ευρώπη, βρίσκεται μπροστά σε ένα δεύτερο “κύμα” και όλα δείχνουν ότι την επόμενη περίοδο τα επιδημιολογικά στοιχεία θα επιδεινωθούν θέτοντας σε δοκιμασία όλο και μεγαλύτερα τμήματα του πληθυσμού.
Σαφώς, οι ώρες τούτες απαιτούν προσοχή και υπευθυνότητα. Με τη μάσκα μας στους κλειστούς χώρους ή και σε εξωτερικούς όταν υπάρχει συνωστισμός… περιμένοντας πλέον το εμβόλιο για να τις βγάλουμε!
Και μέχρι τότε, να μην νοσήσουμε.