Μια άγνωστη για αρκετούς ιστορία, γνωστοποιείται μέσα από το συλλυπητήριο μήνυμα της Ορθοδόξου Ακαδημίας Κρήτης (Ο.Α.Κ.) για την απώλεια του Πρίγκιπα Φιλίππου, Δούκα του Εδιμβούργου.
Όπως αναφέρει η Ο.Α.Κ. «η Αυτού Βασιλική Υψηλότης, γεννηθείς στην Κέρκυρα, προσέφερε με αφοσίωση τις υπηρεσίες του στο Στέμμα, το Ηνωμένο Βασίλειο και την Κοινοπολιτεία επί πολλές δεκαετίες. Η συνεισφορά του υπήρξε μεγάλη στον δημόσιο βίο και σε ποικίλες φιλανθρωπικές δραστηριότητες. Πρωτίστως οι οικολογικές του ανησυχίες συνέβαλαν στην ευαισθητοποίηση των νέων για την προστασία του Φυσικού Περιβάλλοντος. Υπήρξε ο κεντρικός ομιλητής στο πρώτο Διεθνές Συνέδριο του Οικουμενικού Πατριαρχείου για την προστασία του Φυσικού Περιβάλλοντος, το οποίο πραγματοποιήθηκε στην Ορθόδοξο Ακαδημία Κρήτης (5 – 12 Νοεμβρίου 1991), με θέμα: “Η φύση της οικολογικής μας κρίσεως”, ενώ ήταν εκείνος που τοποθέτησε την Θεμέλιο Λίθο στη νέα πτέρυγα της Ακαδημίας στις 6 Νοεμβρίου 1991».
Για τη συγκεκριμένη επίσκεψη γράφει σήμερα στα “Χ.ν.”, ο π. δ/ντης της Ο.Α.Κ. κ. Παπαδερός.