Την παρακολούθηση του δικτύου από την υπηρεσία ύδρευσης σε συνεργασία με εθελοντές δημότες δρομολογεί ο Δήμος Αποκορώνου.
Όπως αναφέρει η σχετική ανακοίνωση «παρά τις εκκλήσεις και τις αναφορές του Δήμου Αποκορώνου για παράνομες επεμβάσεις αγνώστων στο δίκτυο υδροδότησης, αυτές συνεχίζονται δημιουργώντας προβλήματα υδροδότησης οικισμών και χωριών του Δήμου μας.
Για το λόγο αυτό ο Δήμος Αποκορώνου δρομολογεί την παρακολούθηση του δικτύου από την υπηρεσία ύδρευσης σε συνεργασία με εθελοντές δημότες, στην προσπάθειά του να εξαλειφθεί το φαινόμενο αυτό και να σταματήσουν να γίνονται παράνομες επεμβάσεις οι οποίες επισύρουν σοβαρότατες ποινικές κυρώσεις»