Παρασκακιστικά

5η στην Ευρώπη η Εθνική Ομάδα Γυναικών

Νόρμα GM η Τσολακίδου και νόρμα WGM οι Αβραμίδου και Παυλίδου

Εθνική γυναικών.

Με νίκη στον τελευταίο 9ο γύρο επί της Σλοβενίας με σκορ 2,5-1,5 και εξαιρετική συνολική εμφάνιση ολοκλήρωσε τους αγώνες της η εθνική ομάδα γυναικών στο φετινό Ευρωπαϊκό Ομαδικό Πρωτάθλημα στο Μαυροβούνιο (11-20/11/2023). Η εθνική γυναικών έφτασε πολύ κοντά στο χάλκινο μετάλλιο αφού συγκέντρωσε 12 βαθμούς σε 9 αγώνες (5 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες) και ισοβάθμησε στις θέσεις 3 έως 6. Μετά την άρση της ισοβαθμίας πήρε τελικά την 5η θέση σύμφωνα με τα κριτήρια των αγώνων. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Γαλλία, 4η ήταν η ομάδα της Ουκρανίας (την οποία νικήσαμε με 2,5-1,5) και 6η η Πολωνία Πρωταθλήτρια στην κατηγορία γυναικών αναδείχθηκε η Βουλγαρία με 16 βαθμούς και τη 2η θέση πήρε το Αζερμπαϊτζάν με 15 βαθμούς.
Σύμφωνα με την αρχική κατάταξη η χώρα μας αναμενόταν να τερματίσει στην 19η θέση. Η 5η θέση είναι η μεγαλύτερη επιτυχία που έχει σημειώσει η εθνική ομάδα γυναικών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Η 2η καλύτερη εμφάνισή μας ήταν στο Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) το 1992 που πήραμε τη 10η θέση.

Σε ατομικό επίπεδο η Σταυρούλα Τσολακίδου αγωνιζόμενη στην 1ησκακιέρα σημείωσε εξαιρετική επίδοση με 6 βαθμούς σε 9 αγώνες (χάλκινο μετάλλιο για την ατομική της επίδοση στην 1η σκακιέρα), πετυχαίνοντας νόρμα GM στις πρώτες 7 παρτίδες σημειώνοντας απόδοση πάνω από 2600. Η Σταυρούλα ήταν το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο στην 1η σκακιέρα μετά τους πρώτους 7 γύρους, αλλά σημειώνοντας 0,5 πόντο στους 2 τελευταίους αγώνες πήρε μόνο το χάλκινο με τελική απόδοση 2531. Αναμφισβήτητα τεράστια επιτυχία. Πολύ καλή εμφάνιση και νόρμα WGM (grand master γυναικών) έκαναν η Αναστασία Αβραμίδου και η σκακίστρια του ΑΟ Κύδων Κατερίνα Παυλίδου. Η Αναστασία στην 2η σκακιέρα με 5,5 βαθμούς σε 9 αγώνες είχε απόδοση και απόδοση 2411 και η Κατερίνα 5,5 βαθμούς σε 8 αγώνες στην 3η σκακιέρα και απόδοση 2449. Στην 4η σκακιέρα αγωνίστηκαν η Μαρίνα Μακροπούλου (2,5 βαθμοί σε 6 αγώνες, απόδοση 2219) και η Χανιώτισσα Μαρκαντωνάκη Χαριτωμένη (1 βαθμός σε 4 αγώνες, απόδοση 2071). Αρχηγός της εθνικής γυναικών ήταν ο GM Χρήστος Μπανίκας.
Στην όπεν κατηγορία, όπου αγωνίζονται κυρίως άνδρες, η εθνική ομάδα ανδρών με σημαντικές νίκες έναντι ισχυρών ομάδων (2,5-1,5 με την Ισπανία, 2,5-1,5 με το Αζερμπαϊτζάν, 2,5-1,5 με την Πολωνία), διεκδίκησε μέχρι το τέλος μια θέση στα μετάλλια αφού μέχρι και τον 8ο γύρο ισοβαθμούσε στην 3η θέση. Η ήττα στο τελευταίο γύρο από την πρωταθλήτρια Σερβία με σκορ 3-1 της στέρησε το μετάλλιο. Με 11 βαθμούς (5 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες) ισοβάθμησε στις θέσεις 6 έως 12 και τελικά κατετάγη 12η σύμφωνα με τα κριτήρια ισοβαθμίας. Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Σερβίας με 15 βαθμούς με 2η τη Γερμανία που είχε τους ίδιους βαθμούς άλλα χειρότερο κριτήριο ισοβαθμίας. Την 3ηθέση πήρε η Αρμενία με 13 βαθμούς. Σύμφωνα με την αρχική κατάταξη η χώρα μας αναμένονταν να τερματίσει στη 17η θέση.
Για την εθνική μας ομάδα πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο σκακιστής της ΣΑΧ Νικόλας Θεοδώρου στην 1η σκακιέρα όπου σε 8 αγώνες σημείωσε 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και μόλις 2 ήττες με απόδοση 2686! Ξεχωρίζει η νίκη του επί του Τεΐμούρ Ρατζάμποβ (2745, νούμερο 14 στην παγκόσμια κατάταξη) σε μόλις 19 κινήσεις! Πολύ καλή εμφάνιση είχαν και οι Δημήτρης Μαστροβασίλης(2η σκακιέρα, 4/8 και απόδοση 2617), Γιάννης Παπαϊωάννου (3η σκακιέρα, 3/5 και απόδοση 2618 ), Σταμάτης Κούρκουλος (3η – 4η σκακιέρα, 4/8 και απόδοση 2596) και Ευγένιος Ιωαννίδης (4η σκακιέρα, 4/7 και απόδοση 2612). Αρχηγός της εθνικής ανδρών ήταν ο GM Γιάννης Νικολαΐδης. Ας σημειωθεί ότι ο Γιάννης Παπαϊωάννου αγωνίστηκε 2 μέρες με κορωνοϊό και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί καθόλου στους 2 τελευταίους γύρους. Στην όπεν κατηγορία αγωνίστηκαν 38 ομάδες από 36 χώρες (το Μαυροβούνιο ως διοργανώτρια συμμετείχε με 3 ομάδες) και στην κατηγορία γυναικών 32 ομάδες από 32 χώρες. Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα, τελική κατάταξη και παρτίδες από τα πρωταθλήματα στην επίσημη ιστοσελίδα: https://etcc23.me/
Αξίζει να σημειωθεί ότι πολλές χώρες έχουν ενισχυθεί τα τελευταία 2 χρόνια με σκακιστές και σκακίστριες από τη Ρωσία και την Ουκρανία, γεγονός που αναδεικνύει ακόμα περισσότερο τις επιτυχίες των εθνικών μας ομάδων, αλλά και τη συνεχή πρόοδο του ελληνικού σκακιού.

Μεγάλη επιτυχία στην ‘‘ΚΡΗΤΙΚΗ ΦΙΛΙΑ’’

Εθνική Ανδρών εναντίον Πολωνίας.

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη κανονικά η «ΚΡΗΤΙΚΗ ΦΙΛΙΑ» στο 2ο Δημ.Σχολείο Βουτών στις 17 και 18 Νοεμβρίου. Με 15 ομάδες και πάνω από 120 σκακιστές και σκακίστριες από όλη την Κρήτη να συμμετέχουν η διοργάνωση αυτή απέδειξε, για μια ακόμα φορά, την ανάγκη διεξαγωγής τέτοιων διοργανώσεων. Το φιλικό κλίμα που επικράτησε μεταξύ των ομάδων και των σκακιστών ήταν ο πρωταγωνιστής της διοργάνωσης! Η τελική βαθμολογία είχε ως ακολούθως: 1.ΟΦΗ1 14β. 2.ΓΑΖΙ1 11β. 3.ΣΟ Ιεράπετρας 9β. 4.ΟΑΗΗ1 8β. 5.ΟΑΧ 8β. 6.ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ 8β. 7.ΑΟ Κύδων 8β. 8.ΓΑΖΙ2 8β. 9.ΟΦΗ3 8β. 10.ΛΕΩΝ ΚΑΝΤΙΑ 6β. 11.ΟΦΗ2 6β. 12.Αποκόρωνας 6β. 13.ΟΦΣΧ 5β. 14.ΟΦΗ4 5β. 15.ΟΑΑΗ2 4β.

Παγκόσμια Νεανικά Πρωταθλήματα

Στο Μοντεσιλβάνο της Ιταλίας ολοκληρώθηκαν τα Παγκόσμια Νεανικά Πρωταθλήματα στις ηλικιακές κατηγορίες αγοριών και κοριτσιών 14, 16 και 18 ετών. Οι νικητές ανά κατηγορία και οι θέσεις που κατέλαβαν οι σκακιστές είχαν ως ακολούθως:
Στην κατηγορία Όπεν -18: 1. GREBNEV Aleksey (Ρωσία 2500),5β. 2. MURZIN Volodar (Ρωσία 2625) 9β. 3. ANSAT Aldiyar (Καζακστάν 2418) 5β.. Ο Χρήστος Κράλλης (2339) με 5,5β. ήταν 63ος, ενώ ο Σπύρος Χαρτοφύλακας (1966) με 5,5β. ήταν 73ος.
Στην κατηγορία Όπεν-16: 1. SEEMANN Jakub (Πολωνία 2417) 9,5β. 2.KLIMKOWSKI Jan (Πολωνία 2520) 9β. 3. COSTA Leonardo (Γερμανία 2397). Ο Δημήτρης Μαρκίδης (2357) με 7β. ήταν 19ος ενώ ο Νίκος Πούπαλος (2156) με 6,5β. ήταν 30ος
Στην κατηγορία Όπεν-14: 1. SOWINSKI Pawel (Πολωνία 2347) 9β. 2. ERMITSCH Magnus (Γερμανία 2206) 8,5β. 3. ERMITSCH Magnus (Ιταλία 2330) 8,5β.. Ο Αναστάσιος Γεωργιάδης (2001) με 6,5β. ήταν 38ος ο Βασίλης Κατσάνης (2173) με 6,5β. ήταν 39ος, ο Αντώνης Γκαβαρδίνας (2230) με 6,5β. ήταν 56ος και ο Στέφανος Καζαντζόγλου (2031) με 6β. ήταν 64ος
Στην κατηγορία κοριτσιών -18: 1. ALLAHVERDIYEVA Ayan (Αζερμπαϊτζάν 2152) 9,5β. 2. WU Rochelle (ΗΠΑ 2228) 9β. 3. HREBENSHCHYKOVA Yelyzaveta (Ουκρανία 2292) 8,5β. Η Ασημένια Τσαπάκη (1702) με 5β. ήταν 53η
Στην κατηγορία κοριτσιών-16:1. WANG Chuqiao (Κίνα 2215) 10β. 2.SHVEDOVA Alexandra (Ρωσία 2170) 9β. 3. NURMANOVA Alua (Καζακστάν 2367) 8β. Η Μαρία Κοσμά (1780) με 5,5β. ήταν 57η.
Στην κατηγορία κοριτσιών-14:1. KHAMDAMOVA Afruza (Ουζμπεκιστάν 2199) 10β. 2. KALIAKHMET Elnaz (Καζακστάν 1933) 9β. 2. 3. MOU Iris (ΗΠΑ 2086) 8,5β. Η Χανιώτισσα Χρυσή Χασουράκη (1559) με 6β. ήταν 43η.